Yangın Hidraforları

Yangın Hidraforları

NBF, yangın söndürme (sprinkler) uygulamaları için geliştirilmiş uçtan emişli bir pompadır. NBF için uzun (spacer) tipte, NKF içinse esnek tipte kaplin kullanılmıştır.

Elektrik veya dizel motoruyla çalışan NKF yangın sistemlerinde, bir kapline ya da sürücüye entegre edilen ve montajı şase üzerine yapılan NBF veya NKF pompalar bulunur.

Elektrik motorlu pompalar, (şaseye entegre kontrolörle birlikte) KOMPAKT model şeklinde sipariş edilebilir.

Dizel motorlu NKF pompalarda kontrolör, her zaman sistemin bir parçasıdır.

Malzemeler

Pompa malzemeleri, EN 12845 ve prEN 12259-12 standartlarıyla uyumludur:

  • Çark ve aşınma halkaları bronzdan üretilmiştir.
  • Mil, rondelalar, somunlar vb. ıslak parçalar paslanmaz çelikten üretilmiştir.
  • Döküm parçalarda dökme demir kullanılmıştır.

 

Kontrolör

Grundfos; duvara montaja ya da desteksiz kuruluma uygun, çelik kabininde, fabrika montajlı eksiksiz bir kontrolör temin eder. Bu kontrolör, EN 12845 standardına uygundur. Dizel motorlu pompaların kontrolörü daima şaseye monte edilir.

Elektrik motoru

Elektrik motorları için belirlenen yerel standartlara uygun MG veya MMG motorlar kullanılır. 16 Temmuz 2011 itibariyle, Avrupa'da  IE2 = EFF 1 standırdına uygun motorlar kullanılmaya başlanmıştır.

Dizel motor

Dizel motor; ISO 3046-1:1986 standardına uygun nominal çıkışla, saha yüksekliğinde, tam yükte ve aralıksız olarak çalışabilir. Pompa tam çalışma hızına 15 saniyede ulaşır; motor 5 °C oda sıcaklığında çalıştırılabilir.

Pompa ve motor ünitesi, üreticinin test alanında nominal debiyle en az 1.5 saat test edilmekte ve elde edilen sonuçlar test sertifikasına kaydedilmektedir.